Parlamentul României este organul reprezentativ suprem și unica autoritate legiuitoare a României. Parlamentul este bicameral, fiind alcătuit din Senat și Camera Deputaților.

Membrii Camerei Deputaților și ai Senatului sunt aleși prin vot universal în cele 42 de circumscripții electorale, corespunzătoare celor 41 de județe și Municipiului București. Alegerile se țin o dată la patru ani și sunt făcute printr-un sistem de reprezentare proporțională cu vot în colegii uninominale.

Bucowinaplus.ro și-a propus să prezinte succint principalii candidați la alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020, așa cum am reușit și la alegerile locale. Pentru a vă face o idee, găsiți câteva portrete de candidat aici.

Așadar, credem de cuviință că o incursiune în oferta parlamentară a principalelor partide politice este de bun augur într-o comunitate, mai ales că alegerile bat la ușă în data de 6 decembrie.

Bucowinaplus a făcut o listă completă a candidaților din județul Suceava

SENAT

Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)

  1. Izsak – Szekeley Lorant
  2. Lorincz Csaba – Levente
  3. Gal Hajnal
  4. Orosz Orsolya – Anna
  5. Fazakas Mihail
  6. Csifo Levente

Partidul Mișcarea Populară (PMP)

  1. Doru Lefter
  2. Cristian – Gheorghe Sidor
  3. Bogdan – Adrian Nicolau
  4. Cristina – Gabriela Constantinescu
  5. Ilie – Cristian  Timoficiuc
  6. Ioan Larion

Partidul Național Liberal (PNL)

  1. Constantin – Daniel Cadariu
  2. Laura – Cătălina Culipei
  3. Radu – Dumitru Pentiuc
  4. Tudor Plăcintă
  5. Leonard – Cristian Mocrei
  6. Niculai Barbă

Partidul Social Democrat (PSD)

  1. Ioan Stan
  2. Ioan – Cristian Șologon
  3. Gabriela Mihai
  4. Gabriel Costache
  5. Cristian Macsim
  6. Cezar Ioja

Alianța pentru Unitatea Românilor (AUR)

  1. Mircea Dăneasa
  2. Adriana Hîncu
  3. Simion – Ioan Savencu
  4. Dorin – Zaharie Patraucean
  5. Cătălin – Ionel Luca

Alianța USR PLUS

  1. Gheorghiță Mîndruță
  2. Nicolae – Daniel Popescu
  3. Adrian – Ștefan Clopotari
  4. Mariana Gheorghiță
  5. Teodor – Gheorghe Sologiuc
  6. Claudia – Gianina Călin

Partidul Pro România

  1. Octavain Ilisoi
  2. Corneliu – Nicolaie Ciornei
  3. Lazăr Petru Nemțoi
  4. Lăcrămioara Straton
  5. Mihaela Siminiceanu
  6. Florin Ciocan

Partidul Ecologist Român (PER)

  1. Ovidiu – Iulian Sandu
  2. Mihaela Lupu
  3. Ana – Carmen Irimia
  4. Constantin Bunduc
  5. Ramona Anton
  6. Constantin – Eugen Acatrinei

Partidul Alianța Renașterea Națională (ARN)

  1. Costică Nichitean
  2. Otilia Onuțe
  3. Lorin Breabăn
  4. Adrian Ursaciuc
  5. Valentin Cezar Cotleț

Partidul Verde (PV)

  1. Vasilica – Diana Berne
  2. Viorel Hauca
  3. Ionel – Liviu Chiraș

Partidul Puterii Umaniste (social – liberal) (PPU – SL)

  1. Dumitru Daniel Ionașcu
  2. Nicoleta Valentina Zamfir
  3. Ioan Grădinariu
  4. Iulian Dumitru Raicu
  5. Gheorghe Jucan
  6. Elena Cătălina Simioniuc

Partidul Socialist Român (PSR)

  1. Constantin Buliga
  2. Gheorghe Pinciuc

Partidul Noua Românie (PNR)

  1. Ștefan Ipsalat

CAMERA DEPUTAȚILOR

Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)

  1. Zoltan Fodor
  2. Lazlo Bardocz
  3. Bela Both
  4. Akos Bogos
  5. Gellert Barta
  6. Csongor Laszlo
  7. Norbert Kopan
  8. Ildiko – Matild Pelger
  9. Istvan – Jeno Bandi
  10. Zsombor Marton
  11. Rozalia Moldovan
  12. Gyongyi Wilhelem
  13. Andras – Ede Szabo

Partidul Mișcarea Populară (PMP)

  1. Marian Andronache
  2. Anca – Mihaela Gâtlan
  3. Sorin Andrei
  4. Camelia – Alina Cojocariu
  5. Lucian – Mihai Nanu
  6. Robert – Vasile Ciocan
  7. Cristian Apetrei
  8. Toader – Viorel Ciobîcă
  9. Dan – Vasile Cristurean
  10. Corneliu – Bogdan Onciu
  11. Sorin Robu
  12. Viorel Handragel
  13. Sorin Coca

Partidul Național Liberal (PNL)

  1. Ioan Balan
  2. Angelica Fădor
  3. Bogdan Gheorghiu
  4. Dumitru Mihalescul
  5. Viorel Seredenciuc
  6. Gelu Puiu
  7. Ovidiu – Paul Hrițcu
  8. Alexandru – Marian Salup – Rusu
  9. Florentina – Manuela Scripcariu
  10. Narcisa – Amedeia Vițega
  11. Cornelia – Olimpia Luca
  12. Marius Vasile Rîpan
  13. Silviu – Cristinel Crețu

Partidul Social Democrat (PSD)

  1. Eugen Bejinariu
  2. Mirela – Elena Adomnicăi
  3. Vlad Popescu
  4. Gheorghe Șoldan
  5. Larisa Blanari
  6. Tiberiu – Marius Brădățan
  7. Mihaela – Adelina Paiu
  8. Doinița – Nela Cocriș
  9. Constantin – Alin Mateiciuc
  10. Stelian Simerea
  11. Aleodor – Claudiu Saviuc
  12. Romeo – Gheorghe Galan
  13. Ilie – Cătălin Fediuc

Partidul Alianța pentru Unitatea Românilor (AUR)

  1. Lucian – Florin Pușcașu
  2. Dorel – Gheorghe Acatrinei
  3. Mircea Siretean
  4. Ionel – Cristinel Puha
  5. Iulian – Iustin Melinte
  6. Constantin – Ilie Maloș
  7. Vasile Zaharia
  8. Marius Amariei
  9. Elena – Angelica Hrab
  10. Florin Muraru
  11. Mircia Daniliuc
  12. Cătălin – Daniel Sandu
  13. Adrian Tcaciuc

Alianța USR PLUS

  1. Radu Tudor Ciornei
  2. Lorena Buburuzan
  3. Adrian – Radu Rey
  4. Mircea – Călin Vacariuc
  5. Vasile Boca
  6. Augustin – Aurel Grigoraș
  7. Viorel Zbranca
  8. Gavril Moldovicean
  9. Maricel – Vlăduț Hazi
  10. Ioan – Marinel Țaran
  11. Alexandra – Ecaterina Bucevschi
  12. Iulian Palahniuc
  13. Constantin – Tiberius Lucuțar

Partidul PRO România

  1. Cătălin – Ioan Nechifor
  2. Emanuel – Iuliu Havrici
  3. Luminița – Paula Chihai
  4. Teodor Sebastian Sârghe
  5. Dorel – Vasile Deneș
  6. Cătălin – Ioan Vasiliu
  7. Andreea – Maria Onișoru
  8. Vasile Gheliuc
  9. Adrian Anița
  10. Silviu – Cătălin Berețchi
  11. Gabriel Grădinariu
  12. Dinu – Cristian Hapenciuc
  13. Iulian Istrătescu

Partidul Ecologist Român (PER)

  1. Dorel Vulpoi
  2. Alexandru – Marian Moroșan
  3. Marius – Vlady Irimia
  4. Gelu – Cătălin Ursu
  5. Jaclin – Daiana Huțan
  6. Alina – Emilia Stoica
  7. Oana – Constantina Boroianu
  8. Emanuela – Alina Mititel
  9. Ionuț – Sorin Coneac
  10. Ciprian Orhei
  11. Aurica Mancaș
  12. Adina Bejinariu
  13. Daniel Stoica

Partidul Alianța Renașterea Națională (ARN)

  1. Vasile – Avram Ursaciuc
  2. Daniel Cernișov
  3. Gheorghe – Florin Vatamaniuc
  4. Iuliana – Andreea Manaz
  5. Ovidiu Ursaciuc
  6. Lăcrămioara Ștefan
  7. Anișoara Gavriluță
  8. Damaris – Lidia Nistiriuc
  9. Lidia Breabăn
  10. Magdalena Hrițcan
  11. Andrei – Claudiu Macovei

Partidul Verde (PV)

  1. Dan Acibotăriță
  2. Claudiu – Dimitrie Hauca
  3. Violeta Paiu
  4. Dumitru Ihnatiuc
  5. Radu – Florin Sahlean
  6. Ana Dants – Tașcan

Partidul Puterii Umaniste (social – liberal) (PPU – SL)

  1. Ștefan Alexandru Băișanu
  2. Andra Maftei
  3. Crenguța Lăcrămioara Oprea
  4. Aurel Mihalescu
  5. Ioan Gelu Tomescu
  6. Ovidiu Ștefan Slusariuc
  7. Pavel Moldovan
  8. Daniel Pavel
  9. Ovidiu Dragoș Grosariu
  10. Cristian Gheorghe Popinciuc
  11. Lențuca Guz
  12. Sergiu Ioan Tabarcea
  13. Ionuț Daniel Geosu

Partidul Socialist Român (PSR)

  1. Petre Popescu
  2. Elena Adina Rusu

Partidul Noua România (PNR)

  1. Ingrith – Laurine Al – Freijat

Candidați independenți

  1. Costică – Romică Ichim
  2. Ștefan – Costin Zamfir – Ignat

Postează un comentariu